GATES QD9/5V14.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 6 1/2" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 9 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 14" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.1 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €1,367.56 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- CONEX BANNINGER P5243G06720000 Coupler, 67 x 2-1/2 Inch Size
- TITAN FASTENERS CAW66064
- VERMONT GAGE 172110310 Long Reversible Gage, Class XX, Chrome
- GRAINGER MHS-3724 Head Set, 3/8 In - 24 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg.
- IFM IGS254 Cylindrical Proximity Sensor, 10 To 30VDC, 400 Hz Proximity Sensor Op Freq, 3 Wire Npn