GATES QD9/5V14.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Wednesday, Apr 8
€934.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 6 1/2" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 9 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 14" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.1 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €890.33 | |
| QD9/5V9.75 | 9 3/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €567.43 | |
| QD7/5V8.50 | 8 1/2" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 1/2" | Heavy Duty | - | €370.58 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD9/5V9.25 | 9 1/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €504.07 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- CONEX BANNINGER P5243G06720000 Coupler, 67 x 2-1/2 Inch Size
- TITAN FASTENERS CAW66064
- VERMONT GAGE 172110310 Long Reversible Gage, Class XX, Chrome
- MARTIN SPROCKET 40BS25HT 1 3/16 Roller Chain Sprocket, 1.188 Inch Bore, 4.258 Inch Outside Dia. Steel, Hardened
- GRAINGER MHS-3724 Head Set, 3/8 In - 24 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg.
- IFM IGS254 Cylindrical Proximity Sensor, 10 To 30VDC, 400 Hz Proximity Sensor Op Freq, 3 Wire Npn
- HUB CITY 0230-19722 Worm Reducer, 0.66 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
- KUNKLE 919BEDB01BNE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, E Orifice, 3/4 Inch Inlet Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustible Gas Detectors
- Silicone Tubing
- Flange Nuts
- Lynch Pins
- Push Nuts and Retainers
- CONDOR Chain Saw Orange Chaps
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- BRANSON Solid Trays
- BRADLEY S19214 Series, Eye/Face Wash Station
- KESON Magnetic Tip Tape Measures
- GLOBE SCIENTIFIC CryoCLEAR Cryogenic Vials, External Thread
- BRADY Patch Panel & Terminal Block Label Printer Labels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD9/5V14.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€934.72 /unit

