GATES QD9/5V10.90 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Thursday, Apr 9
€610.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 6 1/2" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 9 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 10.9" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.45 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €890.33 | |
| QD9/5V9.75 | 9 3/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €567.43 | |
| QD7/5V8.50 | 8 1/2" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 1/2" | Heavy Duty | - | €370.58 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD9/5V9.25 | 9 1/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €504.07 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- HAMILTON S-CH-12MH Swivel Caster, 12 X 3 Inch Size, Metal Wheel
- OSG 5412600 Square End Mill, Bright, Center Cutting, 6 Flutes, 11/16 Inch Milling Dia.
- APOLLO VALVES 9000624 Service Kit, RPTFE, Graphite
- GRAINGER 459_24_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1/4 Inch Dia, 24 Inch Length, 0.065 Inch Wall Thick
- LINN GEAR SFX2.750 Bushing, 2.75 Inch Bore Dia.
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5262C2RTR Straight Receptacle, 15A, 125V, 2P - 3W, Red
- MAIN FILTER INC. MF0693638 HF35207 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 6.85 Inch Height
- AIGNEP 50600-10-1/4 Push to Connect Fitting, Nickel Plated Brass, Push-to-Connect x MBSPP, For 10 mm Tube OD
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Digital Panel Mount Thermometers
- Fan Speed Control
- Shoe Cover and Hairnet Dispensers
- Contactor Accessories
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- REESE Pintle And Ball Combinations
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- AIR HANDLER MERV 8 Cartridge Filters
- DANCO Pre Rinse Spray Valve 1/2 Inch
- APPLETON ELECTRIC Conduit Outlet Body, Aluminium
- TB WOODS Type 1310 Taper Lock Bushings
- EATON H-Max Series Adjustable Frequency Drive, FS7
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD9/5V10.90 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€610.92 /unit

