GATES QD9/5V10.30 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 6 1/2" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 9 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 10.3" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 24.75 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €1,367.56 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 302155510 Thread Plug Gage, Standard, Go, M26.0-1.00 6H
- WESTWARD 6NRP6 Jobber Drill Blank, 29/64 Inch Size-Dia, 5 5/8 Inch Overall Length, Bright Finish
- ZOELLER 31-0739
- APPROVED VENDOR 2ZKF6 Service Spring Chamber Type 24
- DAYTON 2RXN6 Inlet Guard Includes Mounting Hardware
- WOODHEAD 1300610093 104000A46M040 Cordset, 4 Pole, Female, Straight, 14 Size, PVC, 4m
- 80/20 45-2545 45 Degree Support, 480mm Long
Explore More
- KEYSHAFT
- Cold-Condition Gloves
- Fire Blankets
- Flat Safety and Security Mirrors
- Immersion Wells
- Stainless Steel Expanded Sheets
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Metric Hollow Punch Kits
- RUD CHAIN Washers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 38 x 13 mm Size