GATES QD6/8V16.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€1,635.23 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 4 1/2" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | J |
| Face Width | 7 1/8" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 4 1/2" |
| No. Of Grooves | 6 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 16" |
| Overall Length | 4 5/8" |
| Pitch Dia. | 15 4/5" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7876 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Explore Products
- MASTERDRIVES 980-5M-9 Timing Belt, 5m Pitch
- MASTERDRIVES 2AK51-3/4 BTS Sheave, A Section, 2 Groove, 3/4 Inch Size
- VERMONT GAGE 111115300 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.153 Inch Size
- DAYTON 52R897 Motor, 6WZN2/6WZN8, 6WZN2/6WZN8, 115V
- FABORY B70526.025.0325 Masonry Screw, 3/16 Inx5 1/2 In Drill Bit Size, Steel, 3 1/4 In Anchor Lg., Blue Ruspert
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-1430C Wire Shelving, 4 Shelves Add On, 14 x 30 x 74 Inch Size, Chrome
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSC-60-000
- VULCAN HART FP-035-91 Nipple, 0.75 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Oil Pumps
- Cylinder Hand Trucks
- Manual Flush Valves
- Magnetic Starters with Thermal Overload
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- ANVIL C150 Series Cable Eyelets
- PRO-LINE Brass Full Port Ball Valve, FPT x FPT
- MAUDLIN PRODUCTS Shim Roll
- LINN GEAR Type A Sprockets, 35 Chain
- HUB CITY Heavy Duty PTO Spline Adapters
- MAKITA Socket Bit Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD6/8V16.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€1,635.23 /unit
