GATES PC966-14M-115 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 69 Teeth | BG6GYD
GATES PC966-14M-115 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 69 Teeth
Item: BG6GYDModel: PC966-14M-115
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.39"
Belt Section 14m
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.236"
Length 965.962 mm
Material Polyurethane
No. Of Teeth 69
Overall Length 966 mm
Pitch 0.552" , 69/125"
Pitch Length 38.03"