GATES 14M-3304-125PS Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 236 Teeth
Item: AM7GGXModel: 14M-3304-125PS
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.4"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.236"
Length 3304.03 mm
Material Polyurethane
No. Of Teeth 236
Number Of Teeth-timing Belts 236
Pitch 69/125"
Pitch - Timing Belts 14 mm
Pitch Length 130 2/25"
Pitch Length - Timing Belts 3304 mm
Reinforced Material Aramid
Section Size 14M
Series 9279 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 6/25"
Tooth Profile Curvilinear
Top Width 125 mm
Type Curve Saw
V Belt Section 14m
Width 4.921"