GATES PB8MX-30S-62 Sprocket, 2.44 Inch Belt Width, 62mm Width | AX4NCB
GATES PB8MX-30S-62 Sprocket, 2.44 Inch Belt Width, 62mm Width
Item: AX4NCBModel: PB8MX-30S-62
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 2 11/25"
Bore Dia. 1" to 1 13/16"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 2 23/25"
Flange Dia. 3.41"
Hub Dia. 2.54"
Material Steel
Max. Bore 1 13/16"
No. Of Grooves 30
Outside Dia. 2.95"
Overall Length 3 1/2"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3 1/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7715 Series
Suitable For Use With 62 mm W Poly Chain Belt
Width 62 mm