FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Bore Dia. | 5/16" to 1" |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.563" |
| Finish | Clear Anodize |
| Hub Dia. | 1 1/2" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1" |
| Min. Bore | 0.31" |
| No. Of Grooves | 40 |
| Outside Dia. | 2.526" |
| Overall Length | 1" |
| Pitch | 1/5" |
| Pitch Dia. | 2.546" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7823 Series |
| Suitable For Use With | 1/4" And 3/8" W Power Grip Timing Belts |
| Type | Extra Light Duty |
| Width | 3/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PB72XL037 | Aluminium | - | - | - | Rough Stock | - | - | - | €68.58 | RFQ
|
| PB30XL037 | Steel | 1.91" | 5/16" to 15/16" | 1.89" | - | 0.94" | 1 5/16" | 2.13" | €40.62 | |
| PB14XL037 | Steel | 0.891" | 1/4" | 0.871" | Rough Stock | - | 9/16" | 1.09" | €20.93 | |
| PB24XL037 | Steel | 1 66/125" | 1/4" to 11/16" | 1.508" | - | 0.69" | 1 1/16" | 1 3/4" | €33.31 | |
| PB10XL037 | Steel | 0.637" | 3/16" to 3/16" | 0.617" | - | 0.19" | 7/16" | 22/25" | €14.81 | RFQ
|
| TL36XL037 | Sintered Steel | - | - | - | Taper Lock Bushed | - | - | - | €73.55 | |
| PB16XL037 | Steel | 1.019" | 1/4" to 3/8" | 0.999" | - | 0.38" | 11/16" | 1 1/4" | €23.11 |
Explore Products
- ZOELLER 3904 Switch Assembly, For Use With Pedestal Pumps
- GRAINGER 21260_24_0 Aluminum Rod 6061, 6 3/4 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- GRAINGER BULK-CS-GLE-27 LE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 24 Inch Nominal Size, 31/1000 Inch Thick
- CEMENTEX USA P2-15-9 Electrical Glove Protector, Class 2, 15 Inch Length, 9 Size
- GATES K060875HD Fleetrunner Heavy Duty Micro-V Belt
- WOODHEAD 1300080344 309000A01F750 Single Ended Cordset, 9 Pole, Female To Pigtail, 16 AWG, PVC, Cable, 22.86m
- WESTWARD 23X831 Flange Wedge, 8 1/2 Inch Length, 2 Inch Wd, 1 1/4 Inch Max Ht, Non-Sparking, Beryllium Copper Alloy
- MILWAUKEE 49-16-U500C Upper and Lower Crimping Die, 500 kcmil, U Style Dies
Explore More
- KEYSHAFT
- Coaxial Cables
- Platform Lifts
- Hole Plugs
- Storage Pail and Bucket Accessories
- Crane Scales and Dynamometers
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Female Coupling Low Lead Brass
- MARTIN SPROCKET Stock Bore C Type Flame Cut Sprockets, 124 Chain Number
- HUMBOLDT Threaded Rod Adapters
- KUNKLE Series 6010 Safety Relief Valves
- KILLARK VM3 Series CertiLite V Mogul Base HID Fixtures
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB40XL037 Timing Pulley, 0.200 Inch Pitch, rp_0.375 Inch Width
€58.76 /unit
