GATES PB21MXL025 Timing Pulley, 0.080 Inch Pitch, rp_0.25 Inch Width
€21.62 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Bore Dia. | 3/16" to 3/16" |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.389" |
| Finish | Gold Anodize |
| Flange Dia. | 0.71" |
| Hub Dia. | 0.39" |
| Material | Aluminium , Aluminum |
| Max. Bore | 0.19" |
| No. Of Grooves | 21 |
| Outside Dia. | 0.515" |
| Overall Length | 5/8" |
| Pitch | 2/25" |
| Pitch Dia. | 0.535" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7826 Series |
| Suitable For Use With | 1/8", 3/16" And 1/4" W Power Grip Timing Belts |
| Type | Mini Extra Light Duty |
| Width | 1/4" |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Flange Dia. | Hub Dia. | Max. Bore | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PB22MXL025 | 14/25" | 0.54" | 3/16" to 3/16" | Aluminum | 0.74" | 0.39" | 0.19" | 2/25" | €18.07 | RFQ
|
| PB40MXL012 | 1.019" | 0.999" | 1/4" to 1/2" | Aluminum | 1.21" | 0.754" | 1/2" | 2/25" | €25.43 | RFQ
|
| PB21MXL012 | 0.535" | 0.515" | 3/16" to 3/16" | Aluminum | 0.71" | 0.39" | 0.19" | 2/25" | €19.85 | RFQ
|
| PB30MXL025 | 0.764" | 0.744" | 1/4" | Aluminum | 0.95" | 0.546" | - | 2/25" | €24.95 | RFQ
|
| PB48MXL025 | 1.222" | 1.202" | 1/4" | Aluminum | 1.42" | 117/125" | - | 2/25" | €33.17 | RFQ
|
| PB18MXL025 | 0.458" | 0.438" | 3/16" to 3/16" | Aluminum | 16/25" | 39/125" | 0.19" | 2/25" | €20.88 | RFQ
|
| PB60MXL025 | 1 66/125" | 1.508" | 1/4" | Aluminum | 1.73" | 1.222" | - | 2/25" | €39.15 |
Explore Products
- BOSTON GEAR F862B-45K-B7-M1 Reducer, Double Reduction, 45 Ratio, Quill Input, Base Mount
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-4-200VFL-RPF Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, Flanged Connection, Red Kynar, 2 Inch Size
- WESTWARD 5VTZ4 Jobber Length Drill Bit, #41, 118 Deg. Point, Solid Carbide
- PEER CHAIN 45330 Roller Chain, C2062 Pitch, Heavy Stainless Sa-2 Roller Link
- DORIAN DST-ITRB50-04 0200-DT80
- GRAINGER HCI30750800GNUSA-070BX Structural Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 8 In Lg., Hot Dipped Galv
- SMC VALVES KRH13-36S Male Connector, 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Brushes and Pad Drivers
- Continuity Testers
- Sprinkler Valves
- Carbon Steel Hex Stock
- Backup Rings
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- ABUS 75 Series Brass Keyed Alike Padlocks
- ANVIL AF090R Series Retrofit Restraining Straps, Electro Galvanized
- INSTOCK Vinyl ESD Cleanroom Stool
- LEESON Globetrotter Close-Coupled Pump Motors, JM, Dripproof
- DAYTON Chain Stops
- SMC VALVES Cs1 Series Tie Rod Cylinder
- ALBION CASTERS Kingpinless Plate Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB21MXL025 Timing Pulley, 0.080 Inch Pitch, rp_0.25 Inch Width
€21.62 /unit
