GATES P80-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX3UFK
GATES P80-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX3UFKModel: P80-8MGT-20
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 1 3/25"
Flange Dia. 8.39"
Hub Dia. 4 22/25"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 80
Outside Dia. 7.966"
Overall Length 1 3/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 8.02"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm