GATES P64-20M-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
Item: AX3VAYModel: P64-20M-115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 4.53"
Bore Dia. 1 1/2" to 4 1/2"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type J
Face Width 5"
Flange Dia. 16.906"
Hub Dia. 9"
Material Cast Iron
Max. Bore 4 1/2"
Min. Bore 1 1/2"
No. Of Grooves 64
Outside Dia. 15.871"
Overall Length 5 19/25"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 16.041"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Web
Width 115 mm