GATES P44-20M-170 Sprocket, 6.69 Inch Belt Width, 170mm Width
Item: AX4GUGModel: P44-20M-170
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 6.69"
Bore Dia. 1 1/2" to 4 1/2"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type J
Face Width 7.13"
Flange Dia. 11.813"
Material Cast Iron
Max. Bore 4 1/2"
Min. Bore 1 1/2"
No. Of Grooves 44
Outside Dia. 10.858"
Overall Length 7 1/2"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 11.028"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Solid
Width 170 mm