GATES P38-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width | AX4RPN
GATES P38-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Item: AX4RPNModel: P38-8MGT-85
Item Pulley
Belt Width 3.35"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 3.73"
Flange Dia. 4.21"
Hub Dia. 3"
Material Cast Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 38
Outside Dia. 3.756"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.81"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 85 mm