GATES P38-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width | AX4NKK
GATES P38-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width
Item: AX4NKKModel: P38-8MGT-50
Item Pulley
Belt Width 1.97"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 2 9/25"
Flange Dia. 4.13"
Hub Dia. 2.97"
Material Cast Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 38
Outside Dia. 3.756"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.81"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 50 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 50 mm