GATES P38-5MGT-25 Sprocket, 0.98 Inch Belt Width, 25mm Width | AX4BRV
GATES P38-5MGT-25 Sprocket, 0.98 Inch Belt Width, 25mm Width
Item: AX4BRVModel: P38-5MGT-25
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.98"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Face Width 1.29"
Flange Dia. 2.61"
Hub Dia. 1 4/5"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 38
Outside Dia. 2.34"
Pitch 5 mm
Pitch Dia. 2.381"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7709 Series
Suitable For Use With 25 mm W Power Grip GT3 And Poly Chain GT Carbon Belts
Width 25 mm