FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.98" |
| Bore Dia. | 1/2" to 15/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1 7/25" |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Dia. | 2.02" |
| Hub Dia. | 1.37" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 15/16" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 28 |
| Outside Dia. | 1.709" |
| Overall Length | 1.73" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 1.754" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7709 Series |
| Suitable For Use With | 25 mm W Power Grip GT3 And Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width | 25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- PARKER PDSME34-6-01-06 Diagnostic Meter, Analog, 0-870 Psi
- OSG 20223800 Corner Radius End Mill, 2 Flutes, 13/32 Inch Milling Dia.
- CHICAGO-LATROBE 49085 Screw Machine Drill Bit, #15 Size, 1 1/8 Inch Flute Length
- REGAL 051086AM85 End Mill With TiCn Coated, Double End, 1/4 Inch Dia., 3-3/8 Inch Length, 4 Flutes
- EATON 9575H3H000 Fixed Contact Open Style General Purpose Relay, 40A, Dpdt Contact, 277 VAC V Coil
- BALDOR / DODGE 226871 XTB35 X 2-15/16 QD Bushing
- EATON FS-ALU980-T0 Blank Front Plate
- DIVERSITECH 230-EIN6
Explore More
- KEYSHAFT
- Finishing Nails
- Arc Flash Hoods
- Lamp Changers
- Pallet Cushions
- Handle Nuts
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- ANVIL AS210H Series Channel With Holes
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- ANVIL AS929 Series U Supports
- BUSSMANN LPS-RK SP Series Specialty Fuses
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-32 Un
- MARTIN SPROCKET Trough Flanged Foots
- MASTER LOCK Portable Lockout Kits
- METZ CONNECT Jacks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P28-5MGT-25-MPB Sprocket, 0.98 Inch Belt Width, 25mm Width
€93.96 /unit
