GATES P26-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width | AX3ZMN
GATES P26-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Item: AX3ZMNModel: P26-8MGT-30
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.18"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Face Width 1.49"
Flange Dia. 2.95"
Hub Dia. 1 3/4"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 26
Outside Dia. 2.553"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 2.607"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 30 mm