FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.18" |
| Bore Dia. | 1/2" to 1 1/8" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Face Width | 1.49" |
| Flange Dia. | 2.95" |
| Hub Dia. | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 1/8" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 26 |
| Outside Dia. | 2.553" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 2.607" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- MAUDLIN PRODUCTS 316-005-24-100 Shim Roll, 316 SS, 24 x 100 Inch x 0.127 mm
- EATON DH326SNGKLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 240V, 3-Pole, Nema 1, Cam-Lok Reverse Pin
- SPEARS VALVES 1406-131BC Reducer Elbow, 90 Deg., Insert x Insert, 1 x 3/4 Size, PVC
- KIPP K1095.0612 Locating Pin Bushing, 6 mm Inside Dia, 10 mm Outside Dia, 14 mm Overall Length, Steel
- SPEARS VALVES YS23C30-040C Wye Strainer, Flanged, EPDM, 30 Mesh, 4 Size, CPVC
- BEHRINGER SYSTEMS TS-HEX-01-T BEHRINGER PIPE SYSTEMS TS-HEX-01-T
- BAILEIGH INDUSTRIAL BA9-1002591 CS-355SA Cold Saw, Semi-Auto, 14 Inch Blade Dia - English, 356 mm Blade Dia - Metric
- MAIN FILTER INC. MF0835175 HC9606FCN4Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- MILLER BY HONEYWELL
- PARLEC
- POWERFLITE
- RIP TIE
- Steam Table Food Pan Covers
- Convex Safety and Security Mirrors
- Mobile Service Benches and Cabinets
- Router Accessories
- Residential Wall and Ceiling Exhaust Fans
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- CHICAGO-LATROBE 13 Piece High Speed Steel Jobber Drill Bit Set
- MARTIN SPROCKET Double Thread Worms, 12 Pitch
- OSG Metalworking Micro Drill Bits
- CHERNE Mechanical Cleanout Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P26-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
€131.45 /unit
