FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Dia. | 1/4" to 3/4" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1 3/4" |
| Hub Dia. | 1.063" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 3/4" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 26 |
| Outside Dia. | 1.584" |
| Overall Length | 0.859" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 1.629" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- EATON MPL2030 Breaker
- MAIN FILTER INC. MF0167642 2360G25A000P Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Viton Seal, 10.82 Inch Height
- MICRO 100 QBB-3202000 Boring Bar, 2 Inch Max. Bore Depth, 0.1325 Inch Centerline Offset, 0.32 Inch Head Width
- LINN GEAR 180b17 Sprocket, 180 Chain, 12.245 Inch Pitch Diameter, 2.187 Inch Stock Bore
- WALTER TOOLS G1111.2525L-5T12-085GX24 5936114 External Square Shank Holder
- HUB CITY 0220-85068 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- AMERICRAFT MANUFACTURING 854-5-3-TEFC Exhaust Fan, Size 54 Inch, 3 Phase, 5 HP
- MARTIN SPROCKET E6-RSA4-84-07 Return Self-Aligner Assembly, Cema E, 84 Inch Belt Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Thread Insert Tool Accessories
- Antistatic Accessories
- Wireless Push Buttons
- Shaft Grease Seals
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- CHICAGO PNEUMATIC Die Grinders, 750 Watts
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- T&S Spindle
- LEESON Premium Duck Washguard DC Motors, TEFC, C Face Less Base
- EXTECH Probes
- BISON GEAR & ENGINEERING 060 Series Right Angle AC Gearmotors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P26-5M-09AL Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
€37.12 /unit
