FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.59" |
| Bore Dia. | 1/4" to 1/2" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1 3/8" |
| Hub Dia. | 0.813" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/2" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 20 |
| Outside Dia. | 1 26/25" |
| Overall Length | 1.031" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 1.253" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 15 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- AMERICRAFT MANUFACTURING 1924-B-1/2-3-TEFC Roof Exhaust Ventilator, Hooded, Belt Drive, Size 24 Inch, 3 Phase, 1/2 HP
- SPEAKMAN SEF-1850-8-TW Laboratory Eyewash Faucet, Single Post, With 8 Inch Spout
- SANDPIPER H51140001 Wetted End Kit, 1 Inch Size
- DAYTON M1135220.00 Dc Gearmotor 83 Rpm 90v Tenv
- VERMONT GAGE 111174100 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.741 Inch Size
- HONEYWELL V5853A1008 Cartridge Globe Valve, 3 Way, 3/4 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0128786 929884Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 13.07 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Chart Recorder Pens
- Blind Rivets
- Effluent Pumps
- Split Rivets
- Maintenance Work Supports
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- ANVIL 001CTG Series Adjustable Clevis Hangers, Copper Plated, Imperial
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- BALDOR MOTOR Totally Enclosed Washdown Motors, Three Phase, Foot Mounted
- WORLDWIDE ELECTRIC Belt Guards
- DUSTLESS TECHNOLOGIES Corded Universal Silica Dust Extractors
- MERSEN FERRAZ Class H/K Fuse Blocks, 250V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P20-5M-15AL Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width
€29.61 /unit
