FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Dia. | 1/4" to 0.437" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 7/16" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 19 |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 1.191" |
| Series | 7845 Series |
| Suitable For Use With | 9 mm W 5MGT Power Grip GT3 Belts |
| Width | 9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASH025125 Compression Spring, 350 lbs/In Stiffness Rate, 413 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- MAIN FILTER INC. MF0366206 1269201 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 18.97 Inch Height
- NORLAKE 145036 NOR-LAKE SCIENTIFIC 145036
- EATON V48M28T7516 General Purpose Ventilated Transformer, Pv 480V Delta, Sv 208Y/120, 50 Db, 75 Kva
- LENOX TOOLS 52233D2B72285 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 90 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- ANVIL 0500544879 2 Welded Galvanized With 212
- GATES GF010 FEMALE PUSHER CUP
- GRAINGER U33900.018.6668 Blind Rivet Multigrip, 3/16 In Rivet Dia., Steel, 19/25 In Rivet Lg., 0.06 In Head Ht.
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdriver Sets
- Convex Safety and Security Mirrors
- Electric Hoists
- Interchangeable Tips/Heads
- Collet Chucks
- TOUGH GUY Flexible Bed Spiked Shoes
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- APPROVED VENDOR Elbow, 90 Degrees, Galvanised
- MARTIN SPROCKET Machined Drum Pulleys, MXT40 Bushed
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- JUSTRITE Cease-Fire Series Waste Receptacles For Cigarette Disposal
- CFG Straight Spout Bathroom Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P19-5MGT-09AL Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
€53.52 /unit
