GATES P168-20M-170 Sprocket, 6.69 Inch Belt Width, 170mm Width
Item: AX3ZWLModel: P168-20M-170
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 6.69"
Bore Dia. 3 7/16" to 7"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type P
Face Width 7.13"
Hub Dia. 14"
Material Cast Iron
Max. Bore 7"
Min. Bore 3 7/16"
No. Of Grooves 168
Outside Dia. 41.937"
Overall Length 9 1/2"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 42.107"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Arm
Width 170 mm