GATES P15-5M-09AL Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
€20.75 /unit
This product can only be shipped in multiples of 9Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1.063" |
| Hub Dia. | 0.563" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 15 |
| Outside Dia. | 0.895" |
| Overall Length | 0.796" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 0.94" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 9 mm |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- GROVE GEAR S8472392.00 Reducer
- IPS TC-CGUN Caulking Gun
- MORSE CUTTING TOOLS 90205 Cutting End Mill, 3.5 Mm Dia., 4 Mm Shank
- TITAN FASTENERS JJP05027
- EATON FWF3063VD14Z04 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Fwf, 3-Pole, 63A, 690 Vac, 40 Kaic At 415 Vac
- GRAINGER 20587_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 1 Inch Thick, 1 3/4 Inch X 6 Ft Size, Hot Rolled, Annealed
- GATES 723700455 Field Attachable Coupling
- SLOAN 3851198 Sink, 3 Stations
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Extinguisher Alarms
- Ground Bar Kit
- Spring Calipers and Dividers
- Evaporative Cooler Motors
- Indenting Machine Marker Plates
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- NEWSTRIPE Rollmaster Roller Kit
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 2B
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 12-28 Unf
- ANVIL Grooved Plugs
- BOSTON GEAR 16 Diametral Pitch Bronze Worm Gears
- WALTER TOOLS Spotting Drills
- TE-CO Stainless Steel T-Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P15-5M-09AL Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
€20.75 /unit
