GATES P144-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€673.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.18" |
| Bore Dia. | 1/2" to 2 11/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 1 1/2" |
| Hub Dia. | 4 22/25" |
| Material | Gray Iron |
| Max. Bore | 2 11/16" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 144 |
| Outside Dia. | 14.383" |
| Overall Length | 1 3/4" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 14.437" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- WEG 35018OP3G447/9T Electric Motor, 350Hp, 60Hz, 1780 Rpm
- WALTER TOOLS CNMM120412-NRF WPP30S Carbide Turning Insert Cnmm 1/2 Inch
- SEALMASTER MPD-63 AXQ 709701 Pillow Block Bearing, 2 Bolt, 3.93 Inch Bore, Set Screw Mount
- ADAPT-ALL B4444-24 Tee, Malleable Iron, -24 Female BSP Solid
- DYNABRADE 50111 Disc Pad Assembly, 2 Inch Size
- BISHOP-WISECARVER TDS0-2 Track, Carbon Steel, 2 Ft., Soft, Oiled
- GATES H-100-200-LLUKNTB Synchronous & Timing Belt
- DORIAN WNMG-433-PEX-DPC15HT
Explore More
- KEYSHAFT
- Dual Pressure Controls
- Flow Sights
- Hangers
- Mobile Oil Coolers
- Screw Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- VIEGA PROPRESS Extended Coupling Without Stop, Press x Press
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- VIBCO FBS Series Pneumatic Turbine Vibrators
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- FOL-DA-TANK Self Supporting Portable Water Tanks, Fire Service
- BALDOR MOTOR Severe Duty Motors, C-Face, Footless, Three Phase
- MI-T-M Heavy-Duty Degreasers
- OHAUS Mats
- SPEAKMAN S-2005-HBF Series Hotel Pure Filtered Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P144-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
€673.79 /unit
