GATES P144-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Get it by Monday, Apr 13
€1,332.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.35" |
| Bore Dia. | 1 7/16" to 4 7/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4040 |
| Face Width | 4" |
| Hub Dia. | 7.63" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 7/16" |
| Min. Bore | 1 7/16" |
| No. Of Grooves | 144 |
| Outside Dia. | 25.154" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 25 33/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 85 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 57.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- FULHAM T1M1UNV105P-60F LED Driver, 120 to 277 VAC, 10 to 57 VDC, 250 to 1050mA, 60W
- GORILLA MILL GM10RS5060 10106 Carbide End Mill 4 Inch
- GRAINGER 11952_18_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.21875 Inch Thick, Precision Ground
- NORTON ABRASIVES 66260392725 Diamond Mounted Point
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-2448BK-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 24 x 48 x 63 Inch Size, Black Epoxy
- ALLEGRO SAFETY 9403 Manhole Utility Shelter, Deluxe Umbrella
- TURTLESKIN WA00-G000-1000
Explore More
- KEYSHAFT
- Traffic Barricades
- Seismic Wedge Anchors
- Current Probes
- Screw Pitch Gauges
- Drive Tighteners
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 862SS Y Strainers
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- WOODHEAD 120090 Series Female Receptacle
- SPEARS VALVES PVC Pool Butterfly Valves, Gear Operated, EPDM Seats
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL BB30 Series Filters
- SLOAN Royal 113 Exposed Sensor Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P144-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
€1,332.35 /unit
