GATES P14-5M-15AL Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width
This product can only be shipped in multiples of 9Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.59" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 1" |
| Hub Dia. | 1/2" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 14 |
| Outside Dia. | 0.832" |
| Overall Length | 1.031" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 0.877" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 15 mm |