GATES P112-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Get it by Thursday, Apr 9
€664.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.35" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 3 3/4" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 112 |
| Outside Dia. | 11.175" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 11.229" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 85 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- SHARP METAL TOOLS SNMX 150608-21 R75
- VERMONT GAGE 172309220 Long Reversible Gage, No-Go, Class Y, Chrome
- EATON 2147A48G16 Double Solenoid Latch Kit
- ROADPRO RP7BAND Heavy Duty Bands, 7 Inch x 1 Inch, Rubber, Orange
- SAGINAW SCE-HWK1620SS Universal Deep-Hinged Door, 16 x 20 x 2.63 Inch Size, 304 Stainless Steel
- BAILEIGH INDUSTRIAL BA9-1004703 HPB-45NC Sheet Metal Brake, Horizontal Press Brake, 45 Ga Sheet Metal Capacity
- 3M SG-G BAG Twist On Wire Connector, Green
- LITTELFUSE LFJ600603CID Fuse Block, 3 Pole, 31-60A, 600V AC/DC
Explore More
- KEYSHAFT
- Anchor Setting Tools
- Metal Scoops
- Fluid Evacuator
- Panel Nuts
- Concrete Grabs and Slab Tongs
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- B&K PRECISION Dc Power Supply
- HOFFMAN LED Light Kits
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS GFCI Receptacles, Hospital Grade
- HUB CITY Splined Adapters
- NIBCO 712 Series Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P112-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
€664.24 /unit
