GATES P112-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
Get it by Friday, Apr 10
€863.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2.17" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 2 3/4" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 112 |
| Outside Dia. | 19.54" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 19.65" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 55 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS BFM1C643104
- MORSE CUTTING TOOLS 12450 Jobber, 6.1 mm Size
- WEG AL-UBW225 Circuit Breaker Accessory
- QUAZITE PG2436HA0021 Enclosure Cover Fiber Optics 35 5/8 x 24 Tier 15
- EATON XTAE012B10T006 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 4-6 A
- FABORY U39100.018.0050 Spring Pin, 3/16 In Nominal Dia., Steel, 0.194 In To 0.199 In Actual Dia. Rng, 1/2 In Lg.
- APOLLO VALVES 88A24780 Carbon Steel Class 150 Ball Valve, TFM 1600 Seat, PTFE Chevron Packing, Spiral Wound PEEK Bearing 1-1/2 Inch, 2 x Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Hairnets Bouffants and Beard Nets
- Piano Hinges
- Control Stations
- Flame Resistant and Arc Flash Coveralls
- Aquastat Relays
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- GROTE Work Lamp Rectangle
- LIFT-ALL Tie-Down Strap
- BRANSON Beaker Cover
- FANTECH 5ACC Series Supply Dampers
- ZSI-FOSTER HWP Insulation And Strut Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P112-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
€863.12 /unit
