FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 200 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 8AAM4 Bond/Ground Wire Clamp/Alligator Clip 5 Feet
- DYNABRADE 96219 Hose, 6 Feet, 1/4 Inch Dia
- KIPP K1491.051 Sealing Washer, SS, Gr. 316L, 10.7 mm O.D., 5.1 mm I.D., Blk
- FLAMBEAU 6730HB Building Box Portable Storage Systm
- VULCAN HART 00-416535-00001 Switch Relay, 2.5 x 2.65 x 1.2 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 11208 Taper Drill Bit, ‎#53 Dia., 3 Inch Overall Length
- PETERSEN PRODUCTS 939-1160-384 Launch Cylinder, 16 Inch Flange Size, 384 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Landscape Edging
- Jig Saws
- Hidden Shackle Padlocks
- Pushbutton Contact Blocks
- Three Phase Transformers
- AKRO-MILS 35195 Nest And Stack Totes
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- ASCO VALVES 8256 Series Brass Solenoid Valve
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- GRAINGER Top Covers
- MI-T-M Portable Gasoline Inverter Generators
- MITUTOYO Heads
- ARLINGTON INDUSTRIES Siding Box Kits For Fixtures And GFCIs
- BANJO FITTINGS 316 Stainless Steel Full Port Dry-Mate Dry-Disconnects, 1-1/2-Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-300-200-LLUK Synchronous & Timing Belt
€49.27 /unit
