FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- TITAN FASTENERS LAA05112
- FLINT & WALLING 130957 Gasket, Booster Pump
- JOHNSON CONTROLS M9000-532 Linkage Kit
- GEARWRENCH 86949 3/4 Inch 90-Tooth 12 Point Ratcheting Combination Wrench
- MASTERDRIVES 8/3V800SF Quick Disconnect Sheave, 3V Section, 8 Groove
- ECEF 2006 Two Plus Masonry Drill Bit, 6mm Diameter, 100mm Length
- ALVORD POLK 650-F 1.5000 Construction Reamer, 1.5000 Inch Dia., Tri-Flat, 1-1/2 Fractional Size
- EATON SVX020A1-4A1B1B2B5C6 Adjustable Frequency Drive, 20HP, NEMA Type 1, CANopen, 3 RO, EMC H, FR6
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Conduit
- Window Insulation Kits
- Unvented High Intensity Infrared Heaters
- Aluminum Tubing
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- ANVIL Pipe Rolls with Steel Yoke, Galvanized
- ANVIL Plain Long Slot Channels
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI PIP Fabricated Fitting Reducer Couplings, Spigot x Gasket
- EATON ZB8 Tags Horizontal Numbered
- SEALMASTER CRFTC Series Two-Bolt Flange Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-150-100-LLUSHB Synchronous & Timing Belt
€32.25 /unit
