FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- BOSTON GEAR PLB3-019DF09-1/4 High Torque Pulley, 3MM Pitch
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 074011348 Deluxe Cord Grips, 90 Degree Male, Non-Metallic, 0.500-0.625 Inch, 1/2 Inch with Mesh
- PASS AND SEYMOUR 5362-GRY Duplex Receptacle, 20A, 125V, Back And Side Wire, Gray
- NIBCO CD02050 6512-3-3 Thread Tee, FPT x FPT x F, 3/4 Inch Size, PVDF, Red
- TITAN FASTENERS XNB32-16
- MARTIN SPROCKET 41SK84 Sprocket, 41 Chain, 84 Teeth, 13.372 Inch Pitch Dia., 13.663 Inch O.D., Steel
- MARTIN SPROCKET 40BS15 1/2 Roller Chain Sprocket, 40 Chain No., 0.5 Inch Bore, 2.652 Inch Outside Dia. Steel
- HUB CITY 0220-81368 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Lifters and Tilters
- Upright Vacuum Cleaners
- Electric Confined Space Fans and Blowers
- Floor Sign Accessories
- Tie Down Winches and Winch Bars
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Irons Series, Halligan And Axes
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Blue/Yellow
- TYGON Silver Antimicrobial Tubings
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- SUGATSUNE Speed Control Lid Support
- ENERPAC RACH Hollow Plunger Hydraulic Cylinders
- KERN AND SOHN OBB-AF Series Blue Filters
- BROWNING Taper Bore Sprockets For No. 120 Chain
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Style Line Decorator Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-100-100-LLUKNT Synchronous & Timing Belt
€21.47 /unit
