FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 54739 Chucking Reamer, ‎0.0305 Inch Dia., 4 Flute, Round Shank, Carbide, 1-1/2 Inch Length
- TITAN FASTENERS YYA9205X86
- FULHAM TLC-HN02
- VERMONT GAGE 163506210 Gage Reversible Assembly, Class ZZ, NoGo, Carbide
- VEGA TOOLS 30383-DT Impact Socket, 1/2 Inch Square Drive, 3/8 Inch, 12 Point, Length, Thin Wall
- STAFFORD MFG 32L107 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-7/16 Inch Bore, Steel
- USA SEALING ZSCRW-330 Screw, 4-40 Thread Size, SS, 1/4 In Lg., Std Machine Screw, Pan
- TENNSCO DTK-121536-1MG Wardrobe Locker Unassembled 2-point
Explore More
- KEYSHAFT
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Plungers
- Upblast Centrifugal Roof Ventilators
- Conduit
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- MEMPHIS GLOVE Big Jake A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
- JACKSON SAFETY Due North Heavy Duty Industrial Ice Traction Aids-Integrated Spikes
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- HONEYWELL Safety Interlock Switches
- WESTWARD Accessory Tray
- AMERICRAFT MANUFACTURING Motor Weather Cover
- ANVIL Open Return Bends
- INTERMATIC T21000R Series Load Centers, 60A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-075-100-LLUKHB Synchronous & Timing Belt
€18.19 /unit
