FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 2.23" |
| No. Of Teeth | 14 |
| Overall Length | 200 ft. |
| Pitch | 1/2" |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Heavy Long Length |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- LIFT-ALL EN1802NX11 Web Sling Endless L11ft 6400lb W2in
- SLOAN 3250424 G2 8186-0.5 Sensor Urinal Flushometer, 0.5 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush, Battery
- MASTERDRIVES Q1-20MM Taper Lock Bushing, Double Split, 20mm Size
- BROWNING 3695434 B 40 MM Split Taper Bushing, 40 mm Bore Size, 3.6875 Inch Outer Dia., B Split Taper Bushing, Sintered Steel/ Ductile Iron
- MAIN FILTER INC. MF0850278 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 25.55 Inch Height
- STAFFORD MFG 5SM050050T Rigid Shaft Coupling, 3 Piece Split, Clamp Type, 50 x 50mm I.D., SS
- WALTER TOOLS RCMT1606M0-RP4 Carbide Turning Insert
- TITAN FASTENERS JDS04096
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Dual Pressure Controls
- Incubators
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Power Distribution Blocks
- REESE Interlock Ball Mounts
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- ANSELL 11-518 Hyflex Ultralight Polyurethane Cut Resistant Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Steel Tip, Steel Saw Blade
- WESTWARD Nozzle Blaster
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Ball Valves, BSP Threaded, FKM, Metric
- IRON HORSE GSD1 Series DC Full-Featured Drives
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES H-600-200-LLUSHFNTB Synchronous & Timing Belt
€98.07 /unit
