FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 2.23" |
| No. Of Teeth | 14 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 1/2" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Heavy Long Length |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER BULK-RS-NUS60-208 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- HAMILTON W-1230-RT-1-1/4 Cast Iron Wheel, 12 Inch Diameter, 1 1/4 Inch Precision Tapered Roller Bearing
- BALDOR / DODGE 903143 TA3203 ABS Split End Cover Assembly
- STEARNS BRAKES 105601100031 Brake, 10 Lb-In Torque
- ANVIL 0500359666 Adjustable Clevis Hanger, Carbon Steel, 5 Inch Pipe Size, Electro-Galvanized
- ABILITY ONE 6260-01-335-2870 Lightstick, 3 Inch Length, 6 hr Duration, 2 yr Shelf Life, Yellow
- EATON T24M48S1516 General Purpose Ventilated Transformer, Ds-3, Primary 240V, Secondary 480 Delta, 15 Kva
- STEARNS BRAKES 108201102060 Dblcfaceside Relr-233
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Tumbler Switch Accessories
- Antistatic Gloves
- PVC and CPVC Pipe
- Programmable Controllers
- Valve Mounting Hardware
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Green
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- FERVI Roller Stand
- EATON Motor Control Star-Delta Link Kits
- GATES Round Tooth Timing Belts, 5MM Pitch
- JUSTRITE Sure-Grip EX Series Classic Safety Cabinets, Yellow
- JAMCO 2 Shelf Service Carts, 6" Deep, Ergonomic Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES H-200-100-LLUK Synchronous & Timing Belt
€35.13 /unit
