GATES F14MX-224S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width | AX4ZDX
GATES F14MX-224S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
Item: AX4ZDXModel: F14MX-224S-37
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pulley
Belt Width 1.46"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.06"
Hub Dia. 6 1/4"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 224
Outside Dia. 39.19"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 39 37/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 37 mm W Poly Chain Belt
Width 37 mm