GATES 8MX-90S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX3XUL
GATES 8MX-90S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX3XULModel: 8MX-90S-21
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 1 1/5"
Hub Dia. 4 1/2"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 90
Outside Dia. 8.96"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 9.023"
Series 7718 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm