GATES 8MX-60S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX4AFB
GATES 8MX-60S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX4AFBModel: 8MX-60S-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 1 1/4"
Flange Dia. 6.42"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 60
Outside Dia. 5.952"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 6.015"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7718 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm