GATES 8MX-36S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX3TGM
GATES 8MX-36S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX3TGMModel: 8MX-36S-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 1 1/5"
Flange Dia. 4.01"
Hub Dia. 2.65"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 36
Outside Dia. 3.546"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.609"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7718 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm