GATES 8MX-140S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX3ZWT
GATES 8MX-140S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX3ZWTModel: 8MX-140S-21
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 1 1/5"
Hub Dia. 4 22/25"
Material Gray Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 140
Outside Dia. 13.973"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 14.036"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7718 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm