GATES 8MGT-960-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth | BG4HJP
GATES 8MGT-960-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth
Item: BG4HJPModel: 8MGT-960-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 960 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 120
Number Of Teeth-timing Belts 120
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 37 4/5"
Pitch Length - Timing Belts 960 mm
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
V Belt Section 8m
Width 2.441"