GATES 8HTD-20-25M-LLUSNTB Synchronous & Timing Belt | BG6VKK
GATES 8HTD-20-25M-LLUSNTB Synchronous & Timing Belt
Item: BG6VKKModel: 8HTD-20-25M-LLUSNTB
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 4
Product Specifications:
Item Belt
Color White
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 50.93 mm
No. Of Teeth 16
Overall Length 25m
Pitch 8 mm
Reinforced Material Steel
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 20 mm