GATES 8HTD-100-50M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt | BG6AAP
GATES 8HTD-100-50M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
Item: BG6AAPModel: 8HTD-100-50M-LLUSNB
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Belt
Color White
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 50.93 mm
No. Of Teeth 16
Overall Length 50m
Pitch 8 mm
Reinforced Material Steel
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 100 mm