GATES 8HTD-10-100M-LLUK Synchronous & Timing Belt | BG6UDQ
GATES 8HTD-10-100M-LLUK Synchronous & Timing Belt
Item: BG6UDQModel: 8HTD-10-100M-LLUK
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 6
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 50.93 mm
No. Of Teeth 16
Overall Length 100m
Pitch 8 mm
Reinforced Material Kevlar
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 10 mm