GATES 6400-20M-230 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 338 Teeth | BG4UFN
GATES 6400-20M-230 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 338 Teeth
Item: BG4UFNModel: 6400-20M-230
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.52"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 250.33 mm
No. Of Teeth 320
Pitch 20 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 20M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.33"
Tooth Profile Curved
Width 230 mm , 9.06"