GATES 5HTD-10-60M-LLUSNT Synchronous & Timing Belt | BG6VKG
GATES 5HTD-10-60M-LLUSNT Synchronous & Timing Belt
Item: BG6VKGModel: 5HTD-10-60M-LLUSNT
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 10
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 22.28 mm
No. Of Teeth 10
Overall Length 60m
Pitch 5 mm
Reinforced Material Steel
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 10 mm