GATES 570XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 285 Teeth
Item: AK6JMQModel: 570XL037
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 12
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.09"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 2.29 mm
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 0.62"
No. Of Teeth 285
Pitch 1/5"
Pitch - Timing Belts 5 mm
Pitch Length 57"
Pitch Length - Timing Belts 1448 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XL
Series 9257 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Trapezoidal
Type Extra Light
Width 0.37"