GATES 4600-20M-230 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 153 Teeth | BG6BFX
GATES 4600-20M-230 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 153 Teeth
Item: BG6BFXModel: 4600-20M-230
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.52"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 13.2 mm
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 250.33 mm
No. Of Teeth 230
Pitch 0.787" , 20 mm
Pitch - Timing Belts 20 mm
Pitch Length 181.1"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 20M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.33"
Tooth Profile Curved
Top Width 229 mm
Width 230 mm , 9.02"