GATES 400-2MGT-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 160 Teeth
Item: BG6HFBModel: 400-2MGT-09
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.06"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 1.52 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 200
Pitch 2 mm
Pitch - Timing Belts 2 mm
Pitch Length 15 3/4"
Pitch Length - Timing Belts 400 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 2M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.03"
Tooth Profile GT
Top Width 9 mm
Width 0.35" , 9 mm