GATES 3MR-120S-15 Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width | AX4EEC
GATES 3MR-120S-15 Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width
Item: AX4EECModel: 3MR-120S-15
7 In Stock
15 mm
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.59"
Bore Dia. 5/16" to 1"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 92/125"
Finish Clear Anodize
Hub Dia. 1 1/4"
Material Aluminum
Max. Bore 1"
Min. Bore 5/16"
No. Of Grooves 120
Outside Dia. 4.481"
Overall Length 1.111"
Pitch 3 mm
Pitch Dia. 4.511"
Series 7843 Series
Suitable For Use With 15 mm W 2MR And 3MR Power Grip GT2 Belts
Width 15 mm