GATES 225-3MGT-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 75 Teeth
This product can only be shipped in multiples of 15Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.1" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 212°F |
| Min. Temp. | -22°F |
| No. Of Teeth | 75 |
| Pitch | 3 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 3M |
| Series | 9400 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height | 0.05" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 0.59" , 15 mm |