GATES 2/8VP1800 Banded V-Belt, 2 Strand, 180 Inch Length, 0.968 Inch Thickness | AY2TPV
GATES 2/8VP1800 Banded V-Belt, 2 Strand, 180 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
Item: AY2TPVModel: 2/8VP1800
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Color Brown
Cross Section 8VP
Effective Length 180"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 15.916"
Min. Temp. -22°F
No. Of Strands 2
Notched False
Outside Circumference 181.1"
Outside Length 4518 mm
Reinforced Material Aramid
Section Size 8V